The Online Film Critics Society Nominees Include mother! and A Ghost Story

The Online Film Critics Society announced their annual list of nominees and not only did The Shape Of Water lead the way with eight nominations but films like mother! and A Ghost Story managed to find some love. Also, early bird performances like Cynthia Nixon in A Quiet Passion and Robert Pattinson in Good Time were cited as well.

However, despite late breaker Phantom Thread finding some major love, The Post couldn’t be found anywhere outside of Best Ensemble.

Full list of nominees:

Best Picture:

Call Me By Your Name
Dunkirk
The Florida Project
Get Out
A Ghost Story
Lady Bird
mother!
Phantom Thread
The Shape Of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Director:

Paul Thomas Anderson, Phantom Thread
Guillermo Del Toro, The Shape Of Water
Greta Gerwig, Lady Bird
Christopher Nolan, Dunkirk
Jordan Peele, Get Out

Best Actor:

Timothee Chalamet, Call Me By Your Name
James Franco, The Disaster Artist
Daniel Kaluuya, Get Out
Gary Oldman, Darkest Hour
Robert Pattinson, Good Time

Best Actress:

Sally Hawkins, The Shape Of Water
Frances McDormand, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Cynthia Nixon, A Quiet Passion
Margot Robbie, I, Tonya
Saoirse Ronan, Lady Bird

Best Supporting Actor:

Armie Hammer, Call Me By Your Name
Richard Jenkins, The Shape Of Water
Sam Rockwell, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Michael Stuhlbarg, Call Me By Your Name
Patrick Stewart, Logan

Best Supporting Actress:

Mary J. Blige, Mudbound
Tiffany Haddish, Girls Trip
Holly Hunter, The Big Sick
Allison Janney, I, Tonya
Laurie Metcalf, Lady Bird

Best Original Screenplay:

Jordan Peele, Get Out
Greta Gerwig, Lady Bird
Paul Thomas Anderson, Phantom Thread
Guillermo del Toro, Vanessa Taylor, The Shape of Water
Martin McDonagh, Three Billboards outside Ebbing, Missouri

Best Adapted Screenplay:

Sofia Coppola, The Beguiled
James Ivory, Call Me by Your Name
Scott Neustadter and Micheal Weber, The Disaster Artist
James Gray, The Lost City of Z
Aaron Sorkin, Molly’s Game

Best Breakout Star:

Timothee Chalamet, Call Me by Your Name
Tiffany Haddish, Girls Trip
Daniel Kaluuya, Get Out
Dafne Keen, Logan
Brooklyn Prince, The Florida Project

Best Ensemble:

Get Out
Lady Bird
Mudbound
The Post
The Shape of Water
Three Billboards outside Ebbing, Missouri

Best Animated Feature:

The Breadwinner
Coco
In This Corner of the World
The LEGO Batman Movie
Loving Vincent

Best Cinematography:

Roger Deakins, Blade Runner 2049
Hoyte van Hoytema, Dunkirk
Darius Khondji, The Lost City of Z
Rachel Morrison, Mudbound
Dan Laustsen, The Shape of Water

Best Editing:

Paul Machliss, Baby Driver
Lee Smith, “Dunkirk
Ben Safdie and Ronald Bronstein, Good Time
Tatiana S. Riegel, I, Tonya
Sidney Wolinsky, The Shape of Water

Best Foreign Language Film:

BPM (Beats Per Minute)
First They Killed My Father
Nocturna
Raw
The Square
Thelma

Best Documentary Feature:

Dawson City: Frozen Time
Ex Libris: The New York City Public Library
Faces Places
Jane
The Work

Memorial Award (Memorial Award recognizes the body of work of a contributor in film who has passed away over the past year):

Bill Paxton
George A. Romero
Harry Dean Stanton
John Hurt
Jonathan Demme

Lifetime Achievement Award (recognizes the excellence of a contributor to film over the span of his or her career):

Agnes Varda
Christopher Plummer
Daniel Day-Lewis
Roger Deakins
Willem Dafoe

Advertisements

3 thoughts on “The Online Film Critics Society Nominees Include mother! and A Ghost Story

Leave a Reply